Jaké vlastnosti nesmí chybět skutečnému leaderovi? A máte je všechny?

Vést lidi je skutečné umění. Zatímco někdo se s takovými schopnostmi už narodí, jiný je musí získat až s časem. A jsou i takové případy, kdy daný člověk tomuto umění neporozumí ani po několika hodinách strávených na kurzu.

I když se někdo nachází na vedoucí pozici, rozhodně to ještě neznamená, že má skutečně talent vést lidi do zdárného cíle. Proto vám v dnešním článku prozradíme vlastnosti, které nesmí chybět skutečnému leaderovi. Tak schválně – máte je všechny?

Vlastnost první: netvrdí, že je vševědoucí

Skutečný šéf o sobě nikdy neprohlásí, že všechno ví, všechno zná a všude byl minimálně dvakrát. Opravdový leader si je totiž moc dobře vědom svých nedostatků a nebojí se sám o sobě prohlásit, že rozhodně není vševědoucí.

Opačným případem jsou rádoby leaderové, kteří o sobě tvrdí, že všechno ví a co je ještě horší, dokonce se tak i chovají.

Vlastnost druhá: nesnaží se být nejchytřejší

Že si člověk pozici šéfa opravdu zaslouží, poznáte i podle toho, že nemá potřebu obklopovat se lidmi, kteří nemají žádnou kvalifikaci jen proto, aby si mezi nimi mohl připadat nejchytřejší.

Opravdový vůdce se totiž nebojí mít ve svém týmu i vzdělané a opravdu šikovné lidi, protože se jimi necítí ohrožen, ale naopak ví, že mu jejich zkušenosti a znalosti pomohou dosáhnout lepších výsledků. Úspěšný leader si nehraje na toho nejdůležitějšího, který všechno zvládne sám, ale snaží se pracovat v týmu.

Vlastnost třetí: umí správně kritizovat

Dát někomu negativní kritiku dokáže úplně každý. Správného šéfa proto poznáte i podle toho, že jeho kritika není negativní ale naopak konstruktivní. Leader s velkým L nemá potřebu lidi kritizovat s vidinou toho, že jim uškodí a ublíží, ale naopak se jim snaží podat takovou kritiku, která jim pomůže se zlepšit, najít ideální řešení a dosáhnout správného cíle.

Vlastnost čtvrtá: umí naslouchat

Pokud někdo dělá závěr ještě předtím, vůbec seznámí s danou problematikou a pochopí základ věci, nemůže se považovat za úspěšného vedoucího.

Další vlastností skutečného leadera je umění naslouchat a teprve poté se rozhodovat. Pakliže někdo chce vést lidi, musí se naučit vidět věci z jejich pohledu a vyslechnout si jejich názory. Pokud to neumí, nikdy nebude tím správným leaderem.

Vlastnost pátá: nebojí se pracovat

Mnoho lidí má představu, že vést lidi znamená pouze rozdávat úkoly a poté zpovzdálí sledovat, jak ostatní v jejich vypracování postupují. Na jednu stranu je pravda, že úkolem šéfa je opravdu rozdělit úkoly tak, aby každý věděl, co má dělat.

Úspěšného leadera od toho neúspěšného rozpoznáte i podle toho, že ten neúspěšný i v době, kdy hoří termíny nebo se objeví nějaká komplikace, stále jen sleduje a nic nedělá, kdežto ten úspěšný se nebojí vzít za práci a svým lidem pomoci

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Další zajímavé články