Jedovaté myšlenky, kterými brzdíte sami sebe

Cílem každého z nás by mělo být neustále se ve svém životě posunovat vpřed. Jak se říká v jednom známém rčení „neusnout na vavřínech“ a nenechat si svůj život proplouvat jen tak mezi prsty společně se všemi příležitostmi a možnostmi, které nám osud staví do cesty.

Bohužel jsou mezi námi tací, kteří se již delší dobu nehnuli z jednoho místa. A možná mezi takové patříte i vy. Pakliže jste se ve svém životě tzv. zasekli na jednom místě, možná sami sebe brzdíte myšlenkami, které vám v posunu vpřed jednoduše brání. Odhalte tyto jedovaté myšlenky a přestaňte sami sebe brzdit!

Myšlenka první: nedokážu to

To nejhorší, co můžete sami sobě říct, je, že to nedokážete. Pokud člověk nevěří sám sobě, nikdo jiný to za něho neudělá.

Ať už se chcete pustit do čehokoli – chcete se přihlásit do kurzu vaření, zkusit štěstí v nějaké realitní show, dodělat si maturitní vzdělání – a předem si říkáte, že to nezvládnete, pak se nemůžete divit, že se nakonec do ničeho nepustíte, protože se od dané věci už od samého začátku sami odrazujete. A to je chyba.

Myšlenka druhá: nikdy to nebude lepší

Život k nám někdy dokáže být pěkně nefér. Ne vždy je naše životní cesta zalitá sluncem, někdy zkrátka začne pršet. Další velice zrádná myšlenka, kterou mnoho lidí používá, je přesvědčení, že nikdy nebude lépe.

Pokud se vám již nějakou dobu nedaří a vy začínáte mít pocit, že to takhle bude už napořád, podvědomě k sobě přitahujete všechno negativní. Místo toho byste se měli zhluboka nadechnout a přesvědčit sami sebe, že ačkoli dnešní den prší, zítra vyjde slunce. A všechno bude zase dobré.

Myšlenka třetí: přál/a bych si

Pamatujete, když jste jako malé děti stály před narozeninovým dortem plným hořících svíček a v duchu jste vyslovily přání, po kterém následoval hluboký nádech a sfouknutí všech svíček až do té úplně poslední? Přát si něco není vůbec nic špatného, každý si občas něco přeje.

Pokud ale stále zůstáváte jen u myšlenky přál/a bych si, ale už pro dané přání vůbec nic neuděláte, pak se opět nemůžete divit, že se vám vaše přání nesplní. Přání se totiž neplní sama od sebe, musíte pro ně zkrátka něco udělat. Nečekejte proto na zázraky a jednejte.

Myšlenka čtvrtá: jiný by to zvládl lépe

Opět se vrátíme k tomu, co jsme již zmínili o pár řádků výše: pokud nebudete věřit sami sobě, nikdo jiný to za vás neudělá. Možná se opakujeme, ale věřte, že na tom opravdu něco je.

Pokud totiž sami sobě říkáte, že někdo jiný by to dokázal lépe než vy, a proto se do na dané věci, ať už se jedná o cokoliv, vůbec nepustíte, pak se není čemu divit, že se nemůžete pohnout z místa. Vědomě tak sami sobě srážíte sebevědomí a přitom úplně zbytečně.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Další zajímavé články