Nebuďte líní. Dejte prokrastinaci sbohem!

Prokrastinace rozhodně není problém, se kterým by se potýkali pouze studenti. Syndromu prokrastinace velmi často podléhá i mnoho dospělých.

Nutkavá potřeba odkládat povinnosti je lidmi často zaměňována za obyčejnou lenost, pravda je ale taková, že pokud máte problém s odkládáním úkolů, přičemž ale víte, že byste tak činit neměli, nejste jednoduše líní, ale naopak trpíte prokrastinací.

Ta se totiž od obyčejné lenosti liší právě tím, že lidé, kteří prokrastinuji, mívají pocity viny či obavy ze selhání, zatímco lidé, kteří jsou jednoduše líní, jsou se svým stavem spokojeni a nemají potřebu na něm cokoli měnit.

I prokrastinace se můžete zbavit

Prokrastinace je nešvar moderní doby. Snad každý z nás někdy odložil vypracování určitého úkolu a věnoval se něčemu zajímavějšímu a zábavnějšímu. Je přece tak jednoduché vyhnout se například odpovídání na pracovní emaily, když si místo toho můžete zajít třeba na zákusek a dobrou kávu.

Dobrou zprávou je, že prokrastinaci lze porazit. Chcete vědět jak na to? V tom případě si určitě nenechte ujít následující řádky!

Zbavte se rušivých elementů

Pracovat bychom měli v ideálním případě v klidném a ničím nerušeném prostředí. Ve vlastním zájmu se proto zbavte veškerých rušivých elementů.

Ty totiž mohou způsobit, že místo toho, abyste se věnovali práci, budete raději sledovat televizi, poslouchat rádio nebo třeba brouzdat po sociálních sítích. Od práce se zkrátka nenechte ničím a nikým rozptylovat.

Nevynechávejte pauzy

Pauzy v práci jsou od toho, abyste na nějaký čas přestali řešit veškeré povinnosti nebo plnit zadané úkoly a jednoduše si odpočinuli.

Ne nadarmo se těmto časům říká přestávka, zkrátka máte přestat s tím, co právě děláte a místo toho si máte dát svačinku, zajít si na kafe, projít se po chodbě nebo se nadýchat čerstvého vzduchu. Zkrátka svou pauzu využijte na maximum a především ji využijte na cokoli jiného, nežli na práci. K té se přece zase vrátíte, až vám přestávka skončí, ne?

Mějte seznam úkolů

Naučte se sepsat si všechny úkoly, které máte a musíte splnit, protože když je budete mít před sebou pěkně černé na bílém, nejenže na žádný z nich nezapomenete, ale nebudete je moci ani odkládat.

Ke každému úkolu si ještě udělejte poznámku, jak moc prioritní pro vás je – logicky se pak do jejich vypracování věnujte podle toho, jakou má daný úkol prioritu.

Přestaňte se vymlouvat

Vždy a za jakékoli situace může nastat něco, co vám může zabránit pustit se do vypracování daného úkolu nebo vyřešení nějaké záležitosti. Jenže takové scénáře tu byly, jsou a budou, proto se přestaňte vymlouvat a nehledejte důvody, pro které se do vypracování úkolů zrovna v tuhle chvíli nemůžete pustit.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Další zajímavé články