Jdete na pohovor? Nepohřběte svou šanci na přijetí!

Každý moc dobře ví, že na pracovní pohovor je potřeba se patřičně připravit.

Příprava rozhodně nezahrnuje pouze nalezení si základních informací o dané firmě, do které se na pracovní pohovor chystáte či volbu vhodného oblečení, zároveň byste měli vědět, jak se na pracovním pohovoru chovat, abyste své šance na přijetí nepohřbili už ve chvíli, kdy vejdete do dveří. Věřte nebo ne, ale svou šanci na úspěch můžete zahodit ještě dříve, nežli vůbec stihnete promluvit.

V dnešním článku vám poradíme, na co byste si při pracovním pohovoru měli dát pozor a jakým věcem se ve svém vlastním zájmu vyvarovat.

Dejte si pozor na řeč svého těla

První dojem na člověka, který pracovní pohovor povede, uděláte prakticky okamžitě svou řečí těla. Jen tak ledabylé stisknutí ruky připomínající leklou rybu na někoho dobrý dojem určitě neudělá.

Proto si dejte záležet nejen na podání ruky, ale i na tom, jak budete před pracovníkem sedět – neustále poposedávání jako na jehlách, rozhodně nepůsobí tak dobrým dojmem, jako klidné sezení zpříma a hledění do očí.

Mluvte stručně a jasně

Je důležité si uvědomit, že se o volnou pracovní pozici s největší pravděpodobností neucházíte sami. To znamená, že během jednoho dne musí pracovník, jež pracovní pohovor vede uskutečnit, třeba několik pohovorů za sebou.

Z toho důvodu byste se měli snažit odpovídat stručně a jasně, vyhněte se příliš zdlouhavým a rozvláčným odpovědím, které zbytečně zdržují jak vás, tak člověka naproti vám. Vaše odpověď by tedy měla být vystihující, ale zároveň ne příliš zdlouhavá.

Neptejte se na plat

Jestli něco dokonale pohřbí vaší šanci na získání pracovní pozice, pak je to otázka, kterou si bohužel drtivá většina lidí na pracovním pohovoru nedokáže odpustit: jaký bude můj plat?

Věřte nebo ne, ale byť se vám tato otázka zdá vcelku logická, protože si přece jenom práci hledáte z toho důvodu, abyste si vydělali peníze, pokud jí vyslovíte, příliš dobrý dojem neuděláte. Vaší prioritou by mělo být nejdříve danou pozici získat, teprve až poté se zajímat o to, jak vysoký bude váš plat.

Pokud s touto otázkou vyrukujete již na pracovním pohovoru, s největší pravděpodobností vám bude odpověď, kterou možná ani nedostanete, úplně k ničemu, protože si na pracovní místo budete muset nechat zajít chuť.

Neházejte špínu na bývalého zaměstnavatele

Další poměrně obvyklý a zároveň obrovský přešlap je pomlouvání svého bývalého zaměstnavatele. I kdybyste z minulého zaměstnání neodešli zrovna v dobrém, nechte si to pro sebe a o bývalém zaměstnavateli vůbec nemluvte – a už vůbec ne v negativním slova smyslu. Takové jednání poukazuje na váš charakter.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Další zajímavé články