Nedovolte stresu, aby vás ovládal. Předejděte mu!

Většina lidí si myslí, že předejít stresu je v dnešní hektické a časově náročné době takřka nemožné. Jen málokdo z nás může s klidným svědomím říci, že v jeho životě žádné stresové situace vůbec nenastávají – takové jedince můžeme považovat za opravdové šťastlivce.

Věřte tomu nebo ne, ale za většinu stresu ve vašem životě si vlastně můžete sami. Že na vás dopadne stres, není vina lidí okolo vás – nemůže za něj ani váš nadřízený ani vaši kolegové.

Jak je známo, stres může být příčinou celé řady nejen zdravotních, ale i psychických problémů, proto nedovolte, aby vás ovládal a raději se naučte mu předejít. V dnešním článku vám poradíme, jak správně na to.

Naučte se rozpoznat, co je a není důležité

Do stresu se zpravidla dostáváme tehdy, kdy nestíháme to, co bychom stihnout chtěli. Tehdy se nám v hlavě začnou tvořit obavy, co se stane, když to či ono neuděláme. Někdy toho zkrátka máme až nad hlavu a sami sebe stresujeme právě tím, že nedokážeme rozlišit, co je a co naopak není důležité.

Ve skutečnosti jsou v životě důležité pouze dvě věci: naše rodina a naše zdraví. Všechno ostatní může počkat. Abyste se zbytečně nestresovali, naučte se, že některé věci zkrátka mohou počkat, protože se vlastně nic tak strašného nestane, když je odložíte.

Dopřejte si odpočinek

Většina z nás se často žene dopředu a neohlíží se napravo ani nalevo. Na jednu stranu se to zdá jako skvělý způsob, díky kterému snadněji a rychleji dosáhnete svých cílů. Jenže ne nadarmo se říká, že nic se nemá přehánět a to samé platí i v případě práce.

Pakliže na sobě začnete pociťovat, že se o vás pokouší stres, dopřejte si odpočinek. Bohatě postačí, když se v práci zvednete od stolu a půjdete se na 5 minut projít na chodbu. I tak málo stačí, aby si hlava odpočinula a stres proti vám neměl šanci.

Přestaňte neustále ustupovat

Udělat vůči někomu kompromis a vyjít mu vstříc je určitě dobrá vlastnost. I v tomto případě se ale hodí zmínit jedno známé rčení: všeho s mírou. Pokud druhým ukážete, že tu jste pro ně kdykoli a za jakékoli situace, začnou toho brzy využívat a vy se tím pádem dostanete do stresu, protože budete chtít vyhovět úplně každému.

Svou práci i svůj život si plánujte podle sebe a tak, aby to vyhovovalo vám. Bude-li to potřeba, udělejte dobré gesto, a pakliže vás někdo požádá, pomozte mu. Rozhodně tak ale nečiňte pokaždé, kdykoliv za vámi někdo přijde s prosíkem. Byli byste jen sami proti sobě.

Osvojte si time management

Jednou ze zásad lidí, kterým se úspěšně snaží vyhýbat stresu, je plánování času. Říká se tomu time management, a pokud chcete zabránit stresu, aby ovládal váš život, měli byste se jej taky naučit.

Všechny své povinnosti si proto plánujte klidně i týden dopředu. Budete mít přehled, co který den musíte stihnout a hravě se tak vyhnete situacím, kdy nebudete vědět, kam dříve skočit.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Další zajímavé články